2 year ago
mihi super, hvala. Ali se advekcija odvija pri konstantnem zračnem tlaku ali se le ta spreminja oz. je celo vzrok za njen nastanek?
2 year ago
jaka87 Hvala za podrobno razlago! Bom skopiral še na forum, da se ne izgubi
2 year ago
SLO405 Značilne povezave med relativno vlažnostjo zraka in zračnim tlakom pri tleh in v nižjih plasteh atmosfere ni. Zrak z večjo relativno vlažnostjo je lažji od bolj suhega zraka. Če bi bil bolj vlažen zrak po celotni višini zračnega stolpca nad nami, bi pri tleh tudi izmerili nižji zračni tlak, kot pri suhem zraku. Vendar se vlažnost zraka v zračnem stolpcu po višini spreminja, te meritve dobimo z vertikalno sondažo, ko vsako jutro spustimo balon. Uradne meritve vlažnosti zraka čez dan pa so s postaj na 2 m nad tlemi. Na vlažnost zraka do višine cca 1500 m vpliva tudi trenutna vlažnost ali namočenost tal in vegetacija. Kot sta že povedala, se vlažnost zraka v primeru stabilnega vremena, ko je nad nami anticiklon, in je zračna masa bolj ali manj enovita, spreminja glede na dnevni hod temperature. Takrat so v igri termični vetrovi. Ponoči in zjutraj je višja zračna vlaga, čez dan nižja. Zato je v Ilirski Bistrici zjutraj zračna vlaga 90% ali več, posledica je nastanek megle. Se pa tudi v na videz enoviti zračni masi ob anticiklonu vlažnost zraka lahko spreminja z advekcijo – dotokom nekoliko bolj suhega ali bolj vlažnega zraka, kot sem opisal prejšnje dni na LSC, tem primeru s šibko burjo.
2 year ago
mihi Janez, se da v iz meritev vpraksi potegniti kakšno odvisnost relativne vlaznost od zračnega tlaka? Višji zracni tlak, bolj suh zrak, in obratno, ali so mozne izjeme?
2 year ago
jaka87 Ne vem imam še premalo podatkov ampak sem gledal zadnjih nekaj dni in kadar je na izvoru vetra bila vlaga čez 90% je na spotu vedno super pihalo. To sem opazil na večih lokacijah zato sem omenil. Pojma nimam ali bo isto delovalo tudi pozimi, bom pa vsekakor spremljal. V model so vključeni številni podatki od tlaka, padavin, oblačnosti... ampak so povečini statistično nepomembni. Korelacijo računam tako da zberem vse podatke, potem določim kater parameter me zanima - veter in potem model preračuna kateri podatki so za razvoj vetra pomembni in ovrednoti korelacijo med vetrom in posameznim parametrom. Za Preluko je recimo važna razlika v tlaku med tlemi in na višini v Ilirski, ter razlika v temperaturi, pravtako samo v Ilirski, potem pa mislim da je smer vetra v višjih plasteh v Ilirski potem pa daleč nič. Kaj je napovedano za območje Preluke je v bistvu statistično nepomembno in samo z upoštevanjem teh 3 podatkov bi bil model morda le 10% manj natančen.
2 year ago
mihi Tukaj je logika, saj primerjaš različne dneve z razlicnimi pogoji. Primerjati isti dan pri kaksni vlaznosti je pihalo in pri kakšni je prenehalo pa je pomojem nesmisel. Vsekskor zanimiva tema in se veselim odkritij in rezultazov. Predvidevam, da ce bi vključil se zračni tlak bi bili rezultati dni z različnimi relativnimi vlaznostmi povsem logični.
2 year ago
jaka87 Kolikor sem gledal je korelacija med razliko v vlagi in vetrom še enkoliko višja kot med temperaturno razliko in vetrom so pa rezultati podobni a še boljši ko sta vključena oba parametra. Na mikro nivoju, če gledaš en dan dva ni (bistvene) razlike, na makro, ko primerjam podatke enega leta se par procentov kar precej pozna. Odkar sem v model za Preluko poleg napovedane razlike v temperaturi vključil še napovedano razliko v vlagi se je tudi natančnost modela precej izboljšala - glej link
2 year ago
mihi Ravno to hocem povedati, da se v tvojem primeru vlažnost spreminja zaradi spremembe temperatue. Tako je vseeno ali gledaš temperaturno razliko (kot je bilo v praksi do sedaj) ali razliko v relativni vlagi. Smotrno bi bilo primerjati edino dva dneva z enako temperaturo in razlicno relativno vlaznostjo. Tako bi dobil direkten vpliv relativne vlaznosti, kjer pa lahko že direktno sklepamo, da je ob visji veter sibkejši, vsaj kar se Preluke tice.
2 year ago
jaka87 Neka povezava med vlago in temperaturo zagotovo je ampak tukaj niti ni toliko važno ali sprememba temperature prinese spremembo vlage ali obratno, bolj se gre za to kako to vpliva na veter. Recimo konkretno opažam za Preluko da dokler je v Ilirski nad 90% vlage (pa tudi razlika med vlagov Ilirski in Preluki cca 20%) v Preluki piha link sicer je to na zelo majhnem vzorcu reda par dni ampak bo vseeno zanimivo raziskat še naprej. Me zanima, ko bo slabo vreme kakšna bo razlika takrat
2 year ago
mihi Če se ne motim, bo tukaj treba it še malo globje, saj se relativna vlažnost s spremembo temperature spreminja, kar pomeni, da je lahko sprememba relativne vlažnosti posledica spremembe temperature in kot taka nima direktnega vpliva na jakost vetra.
2 year ago
SLO405 Super ideja! Ja, dajmo razmišljat tudi v to smer, zlasti pri napovedi in analizi termičnih vetrov.
2 year ago
jaka87 Nazadnje , ko smo debatirali o termiki sem si zabeležil tvoje komentarje in postal bolj pozoren na vlažnost zraka, tudi pri postajah ki to omogočajo sem začel beležiti in vidim da ima statistično podoben ali celo večji vpliv na termiko. Opažam, kako se začne proti večeru na lokaciji, ki je izvor vetra vlaga postopoma zviševati, proti jutru pa postopoma pada ko začne pihat pa se potem postopoma zvišuje vlaga na lokaciji kjer srfamo. Ko se vlagi na obeh lokacijah izenačita pa veter ponavadi preneha. Sicer imam še malo podatkov ampak na večih lokacijah kaže v to smer. Zna biti da je med razliko v vlagi vsaj enaka če ne večja korelacija (z namerjenim vetrom) kot med razliko v temperaturi. Malo moram še naštudirat ampak se mi zdi da bi se dalo iz aktualnih podatkov narediti tudi kak kratkoročen model za napoved vetra, pa verjetno bi se dalo predvidet koliko časa od tega trenutka naj bi še pihal veter. Začel sem tudi bolj na široko razmišljat in vidim smisel, da bi morda na določenih lokacijah (ki sicer glede surfanja na prvi pogled niso ravno smiselne a služijo kot izvor vetra) postavili postaje samo z merilcem vlage in temperature